Čo sú zelené strechy
Skúste nám jednoducho popísať, čo sú zelené strechy?
Aby som Vás trochu uviedol do problematiky, tak veľmi v krátkosti by som povedal, že zelené strechy sú vlastne strechy pokryté vegetáciou. A podľa toho, aké rastliny na nej sadíme a aké máme od strechy očakávania ich delíme na také dva základné typy.
Prvým sú extenzívne zelené strechy - to sú tie, ktoré sú pokryté rozchodníkmi a vyžadujú si minimálnu údržbu. A druhým sú intenzívne zelené strechy, kde už môžeme v podstate hovoriť o strešných záhradách. Na intenzívnych strechách môžeme mať trávnik, stromy, kríky, kvety, bylinky a vlastne takmer čokoľvek, čo by ste si zasadili normálne v záhrade.
V oboch prípadoch ide vlastne o klasickú strechu zaizolovanú hydroizolačnou fóliou. Potom sú tam také dve špeciálne vrstvy - jedna je tzv. nopová fólia, ktorú si môžete predstaviť ako kalíšky, ktoré sa naplnia vodou a ukladajú ju pre neskoršiu potrebu rastlín.
Potom je tam filtračná vrstva, ktorá má za úlohu prepustiť vodu, ale nedovoliť prejsť čiastočkám zeminy. Zemina, ktorá sa používa na strechách sa volá strešný substrát.
Na rozdiel od bežnej záhradnej zeminy obsahuje ľahšie časti ako tehlovú drť alebo lávu, preto je ľahšia a dobre prepúšťa vodu. Tiež neobsahuje príliš malé čiastočky, ktoré by moli upchať filtračnú vrstvu. Pri tých jednoduchších strechách sa používa približne 8 cm substrátu a pri extenzívnych to môže byť 20, 50 alebo aj 100 cm.
Na otázky odpovedá Juraj Pekár - konateľ firmy One Earth
Tie rozchodníky, čo sa používajú na extenzívne zelené strechy, to sú vlastne také drobné rastlinky, ktoré bežne žijú na skalách, v prasklinách v betóne, alebo medzi obrubníkmi pri ceste. Už z tohto je zrejmé, že ide o mimoriadne odolné rastlinky.
Veľmi dobre znášajú priame slnko, mrazy, málo vody, pričom im vôbec nevadí ani tieň alebo prívalové dažde. Prirodzene rastú do šírky a nie do výšky, aj v kvete vyrastú maximálne do výšky 15 cm, preto ich netreba kosiť ani strihať. Vďaka nízkym požiadavkám na vodu ich nie je potrebné pravidelne zavlažovať a tak ich stačí len občas skontrolovať a pretrhať prípadnú burinu, ktorá sa tam chytí.
Ale prečo by sme vlastne mali mať rastliny na streche?
Veľa ľudí si myslí, že tým hlavným efektom zelených striech je ich vizuálna stránka. Je pravda, že zelená strecha je krásna a určite je to veľká výhoda. Zelená strecha Vás poteší pri každom pohľade. Je to zároveň jediná strecha, ktorá je po rokoch krajšia, ako v deň dokončenia. To, prečo si však ľudia zelené strechy zamilovali je ich nekonečný rad ďalších výhod.
Asi tým najhlavnejším je prirodzené ochladzovanie budov. Vďaka zeleným strechám si môžete v interiéri užívať nevídaný tepelný komfort. Ľudia, ktorí majú zelené strechy podľa prieskumov využívajú klimatizáciu o približne 70 % menej, s čím sú spojené aj úspory na energiách.
Rastliny dokážu absorbovať slnečné žiarenie, substrát, ktorý sa napije vodou pôsobí ako tlmič teploty a pod tým vzniká ešte vzduchová medzera, cez ktorú môže prúdiť vzduch. Vďaka tomuto súvrstviu je hydroizolácia celý čas v tieni a napriek vysokým letným teplotám je v príjemnom chládku.
Na klasických strechách sa môže hydroizolácia rozpáliť až na 60-80°C. To je teplota, pri ktorej si môžete na streche urobiť volské oko. Keď je tá strecha rozpálená, je to teplota, pri ktorej sa už topia niektoré staršie asfalty až do tekutého stavu.
Keď sa po takejto streche prejdete, tak sa vám asfalt lepí na podrážky a na streche nedokážete vydržať viac ako pár minút. Teplo na vás totiž nepáli len zhora, ale aj zdola. Toto teplo strecha dokáže udržať aj po zapadnutí slnka, pričom pôsobí ako úžasný akumulátor tepla a sála z nej horúci vzduch aj niekoľko hodín. Toto teplo prirodzene prestupuje aj do interiéru. Predstavte si to ako obrovský radiátor s rozmerom 120 m2.
Oproti tomu je zelená strecha hotovou oázou. Povrch zelenej strechy dosahuje maximálne 35°C pričom hydroizolácia je pod tým súvrstvím v príjemných 26°C. Vďaka zelenej streche je prestup tepla cez strechu takmer úplne eliminovaný. Novodobé nízkoenergetické domy sú skvele zaizolované, vďaka čomu výborne držia teplo v zime, ale aj v lete. Preto je veľmi dôležité teplu čo najviac zabrániť, aby sa dovnútra vôbec dostalo.
Hovorí sa, že zelená strecha predlžuje životnosť hydroizolácie na dvojnásobok. Ako je to možné?
Na bežnú strechu pôsobí UV žiarenie, poveternostné podmienky a zmeny teplôt. Pri týchto zmenách teplôt sa hydroizolácia sťahuje a rozťahuje, pričom vznikajú vo fólii mikropraskliny, je obzvlášť namáhaná v rohoch, na kotviacich prvkoch a tak sa relatívne rýchlo opotrebí.
Pri zelenej streche však k takýmto javom nedochádza, hydroizolácia je pri stabilnej teplote ušetrená od neustáleho rozťahovavnia a sťahovania, nepôsobí na ňu UV žiarenie, priamy mráz a jediné, s čím prichádza do kontaktu je čistá prefiltrovaná voda. Preto dokáže zelená strecha predĺžiť životnosť hydroizolácie a tým pádom celej strechy až na dvojnásobok.
Teda to, čo majiteľ strechy na začiatku zainvestuje sa mu po 10-15 rokoch vráti aj s úrokmi. Strecha však nie je ohrozená len poveternostnými vplyvmi. Ľahko ju môžu poškodiť aj ľudia, ktorí po nej chodia, alebo na nej niečo neopatrne robia. Je ohrozená požiarom, či už ide o nezahasený ohorok z cigarety, alebo zle nasmerovaný ohňostroj. Tomuto dokáže zelená strecha bez problémov odolať a bez obáv na nej môžete aj grilovať.
To je super. Aké má ďalšie výhody zelená strecha?
Zelená strecha nie je len ochrana. Je to aj biofilter. Rastliny spotrebúvajú CO2 a vracajú nám kyslík, zachytávajú prach, ťažké kovy a iné nečistoty. Rastliny a substrát pohlcujú hluk. Pri daždi alebo krúpobití sa zvuk dopadajúcich kvapiek úplne stratí. Ak ste niekedy boli pri daždi pod plechovou strechou a bol poriadny lejak, určite viete aký to dokáže robiť hluk.
Veľa sa hovorí aj o tom, že potrebujeme vodozádržné opatrenia. Zelená strecha pomáha zadržiavať vodu. Mohlo by to byť riešením prehrievajúcich sa miest?
Jednou z najprospešnejších vecí, ktoré zelené strechy robia je aj zadržiavanie vody. Extenzívna zelená strecha - to je tá s menšou vrstvou substrátu - dokáže zachytiť až 70 % všetkých zrážok.
To, čo robíme so strechami teraz je, že všetku vodu, čo spadne na strechu sa snažíme čím skôr dostať zo strechy do zvodu a čím skôr túto vodu poslať preč. V mestách, kde potrebujeme tú vodu zadržať najviac ju posielame do kanalizácie a tou zas preč z miest. Na zelenej streche nie len že neodtečie do kanalizácie, ale zostáva v mieste, kde spadla.
Zo strechy sa prirodzene odparuje do okolia, čím prirodzene chladí okolie a je tak zachovaný malý kolobeh vody. V poslednom čase mávame stále častejšie problém s prívalovými dažďami, kedy kanalizácia nestíha odviesť všetku spadnutú vodu. Strechy sú obrovské plochy, ktoré tento problém ešte zväčšujú. Jedna bežná strecha bytového domu by ako zelená dokázala zadržať až 17 500 litrov vody. Desať bytových domov na bežnom sídlisku predstavuje až 175 000 litrov. To sú štyri cisterny vody!
Čo je pre vás najatraktívnejšou výhodou?
Čo sa mne osobne páči na zelených strechách najviac, je to, že tvoria nový priestor. Strechy boli ešte donedávna považované len za nejakú nevyhnutnosť a potenciálny zdroj problému. V tom lepšom prípade to bolo miesto pre vzduchotechniku, ale bol to jednoducho mŕtvy, zabitý priestor.
Vďaka zeleným strechám však tento priestor ožíva. Nie len v tom zmysle, že tam máme kus prírody a kvety prilákajú včely, motýle alebo vtáky. Ale je to tiež priestor pre ľudí. Strechy môžeme využívať ako záhrady, parky, komunitné záhrady, jednoducho je to príjemný priestor pre relax.
Najmä v mestách máme veľký problém s nedostatkom zelených plôch a pritom ich vieme budovať všade okolo nás. To, čo sme prírode zobrali tým, že sme na nejakom mieste postavili budovu, jej dokážeme vrátiť vďaka zelenej streche. Mestá boli doteraz tepelnými ostrovmi - dobre známou betónovou ďžungľou.
Vďaka zeleným strechám však dokážeme aj z miest urobiť príjemný priestor pre život. Budovaním zelených striech vytvárame tiež sieť oáz a pomyselné mosty pre užitočný hmyz, včely, motýle a iné opeľovače. Prepojením viacerých takýchto bodov v meste im dávame možnosť dostať sa až do hĺbky mesta, vďaka čomu je živšie, zdravšie a vhodnejšie pre život.
A viete čo je na tom najkrajšie? Že zelenú strechu si zvládnete urobiť aj sami svojpomocne. Chce to len trochu odhodlania, voľný víkend a chuť urobiť niečo pre seba a svoje okolie.
V našom e-shope nájdete všetko, čo potrebujete na vytvorenie zelenej strechy. Podľa podrobného manuálu si aj bez predchádzajúcich skúseností dokážete jednoduchú strechu zmajstrovať so svojimi kamarátmi, alebo s rodinou.
Ak si na to netrúfate, môžete využiť náš odborný dozor, alebo nám to nechať kompletne na nás. Zelená strecha na kľúč vám prinesie čistú radosť bez starostí.